TÁJÉKOZTATÓ

Felhívom Kisbágyon Község Lakossága figyelmét, hogy 2015. március 05-én új jogszabály lépett életbe a szabadtéri tűzgyújtási szabályok vonatkozásában:

Az Országos Tűzvédelmi Szabályzatról szóló 54/2014. (XII. 5.) BM rendelet

(a továbbiakban: OTSZ)

Az új OTSZ-ben több olyan használati előírás szerepel, mely a korábbi rendeletben nem volt kellően szabályozva. Ilyen például a rendelet szabadtéri tűzgyújtásra vonatkozó része. Ezen előírások pontos ismerete szükséges a gazdálkodó tevékenységet végzőkön kívül a lakosság körében is, mivel az előírások megsértése esetén a hatóságnak tűzvédelmi bírság kiszabását kell kezdeményeznie az elkövetők ellen.

Az 54/2014. (XII. 5.) BM rendelet szerint 225. §-a értelmében ha jogszabály másként nem rendelkezik lábon álló növényzet, tarló, növénytermesztéssel összefüggésben a BELTERÜLETEN ingatlanok használata során keletkezett növényi hulladék szabadtéri égetése tilos.

Kisbágyon Község Önkormányzata Képviselő-testületének 13/2009. (VIII.13.) számú rendelete az avar és kerti hulladékok nyílttéri égetéséről 4. §-a értelmében az avar és kerti hulladék nyílttéri égetése keddi és csütörtöki napokon délután 13,00 órától 19,00 óráig megengedett. Vasárnap és ünnepnapokon az avar és kerti hulladék égetése tilos!

 

Az önkormányzati rendeletben foglaltak szerint a kerti hulladék égetésének szabályai az alábbiak:

 

Avar és kerti hulladék megsemmisítése elsősorban helyben történő komposztálással történhet.

Az avar és kerti hulladék szélcsendes időben, a tűzvédelmi előírások szigorú betartása mellett, csak felügyelettel, száraz állapotban, a környezet, illetve a környéken élő lakók zavarása nélkül égethető el.

Nagy mennyiségű füstöt termelő anyagot ( nedves kerti hulladék ) égetni tilos!

Az égetés során a helyben ( telken belül illetve azt határoló közterületen ) keletkezett avar és kerti hulladék semmisíthető meg. Az égetés folyamatának gyorsítására éghető folyadék ( benzin, gázolaj, stb ) légszennyező, vagy bűzös segédanyag nem alkalmazható.

Az égetést telken belül kell végrehajtani, közterületen e célra igénybe venni tilos!

Az égetendő hulladék nem tartalmazhat kommunális, ipari eredetű vagy veszélyes hulladékot ( műanyagot, gumit, vegyszert, festéket, illetve ezek maradékait, stb )

A szabadban tüzet gyújtani, tüzelőberendezést használni csak úgy szabad, hogy az a környezetére tűz- és robbanásveszélyt ne jelenthessen.

Szabadban ( vagy nyílt téren ) a tüzet őrizetlenül hagyni nem szabad, és veszély esetén – vagy ha arra már szükség nincs – a tüzet azonnal el kell oltani.

A tüzelés helyszínén olyan eszközöket, illetve felszerelést kell készenlétben tartani, amelyekkel a tűz terjedése megakadályozható, illetőleg eloltható.

 

KÜLTERÜLETEN kizárólag az ingatlan tulajdonosa, használója  a tűzvédelmi hatóság engedélyével legfeljebb 10 ha egybefüggő területen irányított égetést végezhet. Mentesül az égetési, tűzgyújtási tilalom alól  a katasztrófavédelmi szerv állománya, a tevékenysége a károk csökkentésére, a tűz terjedésének megakadályozására, szabályozására irányul.  Ha jogszabály másképp nem rendelkezik, az ingatlan tulajdonosa, használója köteles a területet éghető hulladéktól és további hasznosításra nem kerülő száraz növényzettől mentesen tartani.

A tervezett tarló,- lábon álló növényzet,- avar,- és egyéb növényi hulladék égetésére vonatkozó kérelmet az irányított égetés helyének, időpontjának és terjedelmének megjelölésével a megkezdés előtt legalább 10 nappal az illetékes I. fokú tűzvédelmi hatósághoz írásban be kell nyújtani, melyet követően a hatóság a kérelmet annak beérkezésétől számított 5 munkanapon belül bírálja el. Salgótarjáni Katasztrófavédelmi Kirendeltség 3100 Salgótarján, Szent Flórián tér 1.

Az irányított égetés végzésére vonatkozó kérelem tartalmazza:

a) a kérelmező nevét és címét,

b) az égetés pontos, földrajzi koordinátákkal vagy helyrajzi számmal megadott helyét,

c) az égetés megkezdésének és tervezett befejezésének időpontját (év, hónap, nap, óra, perc),

d) az irányított égetés indokát,

e) az égetéssel érintett terület nagyságát,

f) az égetés folyamatának pontos leírását,

g) az égetést végző személyek nevét, címét,

h) az égetés felügyeletét biztosító személy nevét és címét, mobiltelefonszámát,

i) a tűz továbbterjedésének megakadályozására tervezett intézkedéseket és

j) a helyszínen biztosított, a tűz továbbterjedésének megakadályozására készenlétben tartott eszközök felsorolását.

Az irányított égetés során a tűz nem hagyható őrizetlenül, és veszély esetén, vagy ha az irányított égetést befejezték, azt azonnal el kell oltani. Az irányított égetés csak úgy végezhető, hogy az a környezetére tűz- és robbanásveszélyt ne jelentsen. Az irányított égetés befejezése után a helyszínt gondosan át kell vizsgálni, és a parázslást, izzást - vízzel, földtakarással, kéziszerszámokkal - meg kell szüntetni.

Az irányított égetés során a tarlóégetés csak az alábbiak szerint végezhető:

a) a tarlónak minden oldalról egyidejűleg történő felgyújtása tilos; az égetéshez csak a tarlómaradványok használhatók fel; a szalmát elégetéssel megsemmisíteni, lábon álló gabonatábla mellett tarlót égetni tilos,

b) a tarlót vagy az érintett szakaszokat a tarlóégetés megkezdése előtt legalább 3 méter szélességben körül kell szántani, és az adott területen az apró vadban okozható károk elkerülése érdekében vadriasztást kell végrehajtani, a fasorok, facsoportok védelmére a helyi adottságoknak megfelelő, de legalább 6 méteres védősávot kell szántással biztosítani,

c) tarlóégetés 10 ha-nál nagyobb területen szakaszosan végezhető, és csak az egyik szakasz felégetése után lehet a másik szakasz felégetéséhez hozzáfogni,

d) a tarlóégetés során tűzoltásra alkalmas kéziszerszámmal ellátott, megfelelő létszámú, kioktatott személy jelenlétéről kell gondoskodni, és legalább egy traktort ekével a helyszínen készenlétben kell tartani.

Új előírás, hogy a szabadtéren keletkezett tüzek megelőzése érdekében a terület tulajdonosa, kezelője, haszonbérlője köteles a közút mindkét oldalán a közút szélétől mérve legalább 3 m széles védősávot kialakítani, a védősávval érintett területet  éghető aljnövényzettől, gallytól folyamatosan tisztán tartani.

Az észlelt tűzesetet késedelem nélkül a 105 vagy a 112-es (ingyenes) segélyhívó telefonszámon jelezni kell a tűzoltóságnak!